כך תגנו על הגינה שלכם בחודשי הקיץ

נדמה שהקיץ היא העונה המתאימה ביותר עבור הגינה. אין כמו לסיים יום חם וקשה עם האווירה הנעימה השוררת בגינה בשעות הערב, ליהנות באוויר הלילה החם בין השיחים והפרחים של הגינה. אך כמה שעות לפני כן, כאשר השמש נמצאת במרכז השמים והאוויר חם ולח, אנו מעדיפים להישאר בפנים להימנע מהחום המעיק. מסתבר שגם הגינה שלנו עלולה לסבול מן החום הקיצי, ולכן כדאי לחשוב כיצד להגן עליה ולשמר אותה במשך חודשי הקיץ.

כיצד להגן על הדשא והצמחיה מפני מזיקים

הקיץ היא העונה של המזיקים, והם אוהבים את הדשא והצמחיה. בין המזיקים השונים, הידועים ביותר הם הטרמיטים, אשר נפוצים במיוחד בישראל. במהלך הקיץ הם עשויים להתעורר ולפשוט על הגינה שלנו, על העצים, הפרחים, השיחים וכל הצמחיה שעמלנו וטיפחנו במשך כל השנה. כדי להתמודד עם המזיקים הבאים עם הקיץ, אפשר לנקוט אחת מכמה שיטות:

  • ריצוף: אנשים רבים בוחרים לרצף את מרבית שטח הגינה שלהם וכך להגן עליה מפני מזיקים. המזיקים, והטרמיטים ביניהם, חיים בעיקר באדמה, וכאשר זו מפנה את מקומה לריצוף הכמות שלהם מצומצמת משמעותית. עם זאת, רבים מעדיפים להימנע מפתרון זה, מכיוון שהם מעדיפים גינה עם מדשאה על גינה מרוצפת, וכך נאלצים למצוא פתרון אחר.
  • ניקיון: הדבר החשוב ביותר להגנה מפני מזיקים חובבי עץ הוא שמירה על ניקיון הגינה. אשפה, קרשים, רהיטים ישנים ואף שברי ענפים שמפוזרים על הקרקע, עשויים לקרוץ לשלל מזיקים כבית להתנחל בו וכך למשוך אותם. באמצעות ניקיון הגינה אפשר למנוע את אפשרויות הדיור הללו מן המזיקים, והם ילכו לחפש מקום אחר לגור בו, ואילו הגינה שלנו תישאר בריאה ואף יפה, נקייה ואסתטית.
  • הדברה: פעולה פשוטה לסילוק המזיקים היא הדברה. ניתן לבצע הדברה עצמאית באמצעות חומרים שנקנים בחנויות גינון שונות. חומרים מסוג זה אינם יעילים לטווח ארוך, ומומלץ לברר בחנות מהי תדירות ההדברה שיש לנקוט בה. מנגד, ניתן להזמין הדברה מקצועית שהשפעתה יעילה הרבה יותר, והדברה יחידה בתחילת הקיץ עשויה למנוע את הופעתם של מרבית המזיקים.

כיצד להגן על רהיטי עץ

למרבה הצער, המזיקים אשר אוהבים לזלול את הצמחייה בגינה אינם מסתפקים רק בה, והם אוהבים מאוד גם את רהיטי העץ הנוכחים בגינה.  בנוסף להם, ישנם שלל גורמים אחרים שעשויים לפגוע ברהיטי העץ בגינה ונוכחים בקיץ הישראלי. ביניהם אפשר למנות פטריות, חיידקים, אך המזיק הגדול מכולם הוא הלחות.

הלחות אשר נתפסת בעץ גורמת לו להתרחב, אך החום גורם למולקולות המים הנאגרות בעץ לצבור אנרגיה ולברוח העץ, והוא מתכווץ שוב. בנוסף לכך, החום כשלעצמו גורם לעץ להתרחב, וכך נוצר מצב שישנם כוחות רבים הפועלים על העץ וגורמים לו להתרחב ולהכווץ ללא הרף. הדבר גורם להתפצלויות והתעוותויות בעץ, עד שלבסוף הוא ניזוק.

כדי להגן על העץ מן הלחות ומהמזיקים שעשויים לפגוע בו, אפשר לנקוט בשיטות הבאות:

  • ניקיון: בדומה להגנה על הצמחיה שבגינה, גם רהיטי העץ זקוקים לניקיון. מה שאנו רואים כלכלוך, יצורים אחרים עשויים לראות כבית, וכך הם יימשכו אליו ויגורו בו. כל סוג של לכלוך על רהיטי עץ עשוי להיות בית גידול לחיידקים ופטריות וכך להיות מזיק במיוחד עבור הרהיטים ואף סכנה בריאותית לנוכחים. באמצעות שגרת ניקיון שוטפת ניתן למנוע זאת בקלות ובפשטות.
  • שימוש בחומרים משמרי עץ: חומרים משמרי עץ נועדו ליצור שכבת בידוד על גבי רהיטי העץ וכך למנוע מגע שלהם עם מזיקים. ישנם חומרים רבים בשוק שעשויים להיות מזיקים כי שכבת הבידוד שלהם תהיה עבה מידי, והיא פשוט תחנוק את העץ, אך ניתן למצוא חומר יעיל שיעשה את העבודה כהלכה. חומר שכזה ימלא את נקבוביות העץ וכך יימנע הצטברות של מזיקים, והוא יהווה שכבה דוחת מים וכך יימנע את השפעות הלחות על העץ.

כיצד להגן על הרהיטים ושלל האביזרים בגינה מפני השמש

שלל המזיקים המשגשגים בקיץ והלחות הגבוה בחודשים החמים הם שני גורמים שעשויים לפגוע משמעותית בגינה ושיש להקדיש שיקול דעת לטיפול בהם. אך מעליהם נמצא הגורם שעשוי להסב את הנזק הרב ביותר לגינה: קרני השמש העזות של הקיץ. השמש החמה עשויה לייבש צמחים רגישים, והקרינה המתלווה אליה עשויה להיות הרסנית לשלל חומרי גלם מהם מורכבים הרהיטים והאביזרים בגינה. בעקבות ההשפעה של השמש, הצבע של החומרים עשוי לדהות, ומאוחר יותר הרהיטים עשויים להפוך לרגישים ולהינזק בקלות.

כדי להתמודד עם השמש ועם הקרניים הלוהטות שלה, נבחר באחת מן הדרכים הבאות:

  • כיסוי: רבים בוחרים להשתמש בכיסויים ייעודיים עבור הרהיטים שלהם בגינה ולהשאיר אותם מכוסים למשך חודשי הקיץ. הכיסוי מגן על הרהיטים הן מפני השמש והן מפני הצטברות של לכלוך. עם זאת, הכיסויים אינם מספקים את הצמחייה בגינה וכך אינם מהווים פתרון שלם. בנוסף לכך, המלאכה הכרוכה בהסרת הכיסויים והצבתם מחדש בכל פעם שרוצים להשתמש בגינה מוציאה את החשק מהשהייה בגינה, וכך הופכת את הגינה למנוכרת.
  • סוככים: פתרון מוצלח בהרבה הוא התקנת סוכך. סוככים יוצרים הצללה על הגינה וכך מווסתים את החשיפה של הרהיטים, האביזרים והצמחייה בגינה לקרני השמש. הסוככים עשויים לשמש גם כפריט נוי, וכך האפקט שהם מקנים לגינה הוא הפוך מזה של הכיסויים, והם הופכים אותה לנעימה ומושכת לשהייה.

גריל גזהתמונה מתוך עמוד "חוויית אירוח מיטבית עם נוף ירושלמי קסום", פרויקט מאת חברת דומסיל מטבחי חוץ.

בחירה בסוככים להגנה בפני השמש

הבחירה בסוככים כדי להגן על הגינה בחודשי הקיץ עשויה להיות בחירה מצוינת אשר תטיב באופן הטוב ביותר איתנו ועם הגינה. באמצעות מספר טיפים לגבי השיקולים שצריכים להגיע בעת בחירת הסוכך, ניתן לבחור את הסוכך הטוב ביותר אשר יגן על הגינה כפי הנדרש ושלא יהווה מעמסה:

  1. מיקום הסוכך: בבחירת סוכך, עלינו לחשוב כיצד נמקם אותו ועל מה נרצה שיגן. לרוב, נבחר שטח כלשהו לשהיה שלא יהיה מכוסה בסוכך, כך שנוכל ליהנות תחת השמש מידי פעם לפעם. בנוסף, יש להתחשב בצמחייה שיש לנו בגינה, ולאילו צמחים הסוכך יועיל ואילו צמחים עדיף להשאיר תחת השמש.
  2. קביעות הסוכך: בהתאם לשימוש שלנו בגינה, לאביזרים הנמצאים בה ולהשפעה של הסוכך עליה, נצטרך לחשוב האם נעדיף סוכך קבוע או לא. אם נרצה להסיר את הסוכך לעיתים תכופות, עדיף לבחור סוכך שאינו קבוע ושנוכל להסיר ולהציב בקלות.
  3. חומר הסוכך: ההסבר על הצורך של האביזרים והרהיטים בגינה להגנה בחודשי הקיץ תקף כמובן גם על הסוכך. יש ללמוד מהו החומר ממנו מורכב הסוכך ומהי הדרך הטובה ביותר לטפל בו.

באמצעות בחירה נכונה של סוכך אפשר ליצור מרחב מוצלל ונעים בגינה, אשר יטיב גם עם הנוכחים וגם עם האביזרים והאלמנטים בגינה. כך נביא למימוש מלוא הפוטנציאל מהגינה שלנו ונשמור עליה נקייה, בריאה ומטופחת גם בחודשי הקית החמים.

 

המאמר נכתב בשיתוף פעולה עם הצוות של אלי סוככים המספקים שירותי הקמת סוככים ופרגולות ללקוחות פרטיים ועסקיים – לאתר אלי סוככים